01/10/2023
IntegracjaSpołeczność

Znasz lokalny Rewir Twórczy „Wejście od Podwórka”? Warto!

Na przełomie lat 70 i 80-tych ubiegłego wieku, w budynku Rady Osiedla znajdowała się filia Domu Kultuty Agora z Karłowic. Niektóry mieszkańcy osiedli pamiętają zajęcia artystyczne, projekcje filmów, spotkania z artystami. Stan wojenny przerwał te działania, a osiedla zostały pozbawione lokalnego ośrodka działań twórczych i integracyjnych. Pierwsze piętro budynku Rady Osiedla, liczące blisko 100 m2,  opustoszało i  zamarło na 30 lat, z niewielkimi przerwami na komercyjny wynajem czy krótkotrwałe aktywności.

Kolejne Rady składały kolejne wnioski o remont budynku, ale Gmina nie widziała konieczności inwestowania w stary budynek, w którym niewiele się dzieje. W 2011 roku na poddasze wprowadzili się harcerze, a Rada Osiedla zainwestowała w łazienkę. Ale piętro nadal popadało w ruinę. 

W roku 2014, lokalne Stowarzyszenie Grupa z Pasją wygrało pierwszy konkurs społeczno-artystyczny w ramach rozpoczynających się działań Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Na miejsce realizacji projektu MOSTY wybrało – dzięki uprzejmości Zarządu Osiedla –  zapomniane piętro na Swojczyckiej. Stowarzyszenie własnymi środkami uporządkowało pomieszczenia, wykonało drobne remonty i zorganizowało pierwsze pracowanie artystyczne, które oddane zostały do użytku mieszkańców w 2015 roku.

Narodził się  pomysł i piętro od tej pory nosiło nazwę Rewir Twórczy Wejście od Podwórka. W roku 2016 realizowano w Rewirze projekty ESK: PrzebudzenieFlowNiebo i mikroGranty. Dodatkowo Grupa z Pasją realizowała warsztaty artystyczne z różnych dziedzin: malarstwo, rysunek, ceramika, plastyka dla dzieci. 

W 2015 i 2016 wnętrza budynku sukcesywnie były remontowane przez Zarząd Osiedla, a Grupa z Pasją prowadziła, niezależnie od inwestycji miejskiej, własne działania polegające na zachowaniu elementów historycznych piętra budynku. Odsłonięto i zrewitalizowano oryginalny mur pruski, odnowiono historyczną więźbę, zachowano niektóre stare elementy konstrukcji i wystroju. Udało się połączyć funkcjonalność, nowoczesność a zarazem historyczny charakter „strychu”. Stowarzyszenie wykonało także – w ramach działań non profit – projekt wnętrz.

Efektem jest nowe otwarcie Rewiru, który wzbogacony został w część galeryjną i wystawienniczą, dodatkową pracownię rękodziała, pokój dziecięcy. Jest jeszcze wiele do zrobienia, ale po 30 latach Rewir ponownie stanowi artystyczną i kulturalną tkankę naszych osiedli. 
„Jeśli ktoś przez tyle lat twierdził, że Strachocin-Swojczyce-Wojnów to kulturalne peryferium, na którym nic się nie dzieje – to my udowodnimy, jak bardzo się mylił!” – mówią pomysłodawczynie Rewiru. 

W tej chwili wszyscy mieszkańcy osiedli mogą korzystać z dobrodziejstw Rewiru i projektów społeczno-artystycznych, które realizuje Grupa z Pasją. Jednym z nich jest artReaktywacja, która polega na odtworzeniu lokalnej funkcji artystyczno-kulturalnej osiedla, dostępnej od ręki, tuż koło miejsca zamieszkania. Proces dopiero się rozpoczął, zatem zachęcamy do uczestnictwa. Przestrzeń rewiru jest także otwarta i przyjazna dla lokalnych artystów, którzy mogą tu tworzyć i wystawiać swoje prace w części galeryjnej.
Kolejnym wyzwaniem jest integracja lokalnej społeczności, stworzenie możliwości otwartych spotkań dla wszystkich grup wiekowych. Intencją jest zarówno integracja sąsiedzka, jak i międzypokoleniowa.

W tej chwili w Rewirze spotykają się mieszkańcy, którzy uczestniczą w bezpłatnych zajęciach komputerowych i multimedialnych, ceramice, malarstwie i rękodziele, trenują jogę i pilates, biorą udział w spotkaniach integracyjncych i historycznych. Wpadają na dobrą kawę i pogawędki. Odwiedzają galerię. Organizowane są także potańcówki sąsiedzkie! Szczególne miejsce w Rewirze zajmują Seniorzy, dla których realizowany jest autorski projekt Grupy z Pasją Dojrzali Wspaniali, współfinansowanych ze środków gminnych. 

W ubiegły piątek, 3 lutego, podczas ponownego otwarcia Rewiru, można było obejrzeć wystawę malarstwa lokalnych artystów, wypić wyśmienitą kawę i posłuchać recitalu rewelacyjnej Kingi Lipińskiej. 

Polecamy Państwu to miejsce! Pomimo niepozornego wyglądu zewnętrznego budynku (remont elewacji przewidziany jest na rok bieżący) wnętrza zaskoczą Państwa i to bardzo. Gwarantujemy też, że zakochacie się Państwo w atmosferze tego miejsca. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć: osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów – obudziły się!  Rewir Twórczy Wejście od Podwórka znajduje się na I piętrze budynku Rady Osiedla przy ulicy Swojczyckiej 118. Wejście znajduje się oczywiście „od podwórka” 🙂 

Grafik zajęć artReaktywacja – kliknij w link.

Grafik zajęć Dojrzali Wspaniali – kliknij w link

Zobacz galerię zdjęć z Rewiru Twórczego – kliknij w link #1 

Zobacz galerię zdjęć z Rewiru Twórczego – kliknij w link # 2

Kontakt i informacje: 501 408 931 , koordynator społeczny Renata Piwko-Wolny.
Rewir Twórczy Wejście od Podwórka – projekt autorski Renata Piwko-Wolny, Anna Kąkalec, Małgorzata Marek. 
Realizacja i koordynacja: Stowarzyszenie Grupa z PasjąFacebook: Grupa z Pasją

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *