22/09/2023
Samorząd

Wybory do rad osiedli 2021

Rada Miejska Wrocławia zdecydowała, że wybory do rad osiedli odbędą się 17 października 2021 roku (niedziela). Jest to przełożony termin, ponieważ pierwotnie wybory miały się odbyć wiosną. Zmiana terminu wiązała się z sytuacją epidemiczną w kraju. Wcześniej działające Rady Osiedli zakończyły swoją kadencję w kwietniu 2021 roku. Do czasu nowych wyborów funkcjonują tylko Zarządy Osiedli z ograniczonymi urpawnieniami.

W tych wyborach mieszkańcy Wrocławia zdecydują, kto będzie ich reprezentował, jako radny osiedlowy lub radna osiedlowa. Łącznie wrocławianie i wrocławianki wybiorą 786 radnych osiedlowych na 48 osiedlach.

Osoby, które chcą zostać radnymi osiedlowymi, mogą zgłaszać swoje kandydatury w Miejskiej Komisji Wyborczej – mają na to czas od 3 do 17 września.

Warto nie zwlekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili, żeby mieć pewność, że kandydatura została przyjęta.

Jako kandydat lub kandydatka może zarejestrować się każda osoba, która spełnia następujące wymagania:

  • posiada obywatelstwo Polski lub innego kraju Unii Europejskiej,
  • ma ukończone 18 lat (najpóźniej w dniu wyborów),
  • mieszka na stałe na terenie Osiedla, do rady którego kandyduje i jest ujęta w stałym rejestrze wyborców,
  • dodatkowo należy posiadać tzw. bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) – szczegóły dotyczące tego prawa można znaleźć w ordynacji wyborczej do Rady Osiedla.
  • Startować w wyborach można tylko w jednym okręgu wyborczym, na terenie którego się mieszka.

Na naszych osiedlach zostały wyznaczone dwa okręgi wyborcze:

Okręg nr 1 dla osiedla Wojnów i części Strachocina – 7 mandatów radnych

Okęg nr 2 dla osiedla Swojczyce i części Strachocina – 8 mandatów radnych

Osoby kandydujące mają czas od 6 do 17 września na zgłoszenie kandydatur. Dokumenty będą przyjmowane według harmonogramu dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej – szczegółowe informacje dostępne są w serwisie dla kandydatów na radnych pod adresem – https://www.wroclaw.pl/portal/wybory-do-rad-osiedli-2021-serwis-specjalny-informacja-dla-kandydatow-na-radnych

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *