22/09/2023
Inwestycje

Wrocławski Program Antysmogowy

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz przedstawił założenia Wrocławskiego Programu Antysmogowego na lata 2018-2028, który ma poprawić jakość powietrza w stolicy Dolnego Śląska. Na ten cel ma być przeznaczone ok. 300 mln złotych. Działalnia te wynikają m.in z prac nad uchwałą antysmogową, którą zajmuje się Urząd Marszałkowski, pisaliśmy o tym w materiale – Trwają konsultacje antysmogowe – wyraź swoją opinię! oraz – Urząd Marszałkowski i Koleje Dolnośląskie w Radzie Osiedla – 05.10.2017 – relacja

Przedłożony do konsultacji projekt m.in. zakazuje spalania węgla, drewna i odpadów węglowych. Zgodnie z zapisami projektu uchwały zakaz ma obowiązywać od 1 lipca 2018 r. co oznacza, że mieszkańcy ubiegający się o pozwolenie na użytkowanie instalacji grzewczych po tej dacie, będą zobowiązani do zainstalowania jedynie takich źródeł ciepła, które spełniają warunki uchwały. Mieszkańcy, którzy do tego czasu ogrzewali mieszkania starymi piecami będą mieli 6 lat na ich likwidację (do 1 stycznia 2024 roku).

Proces konsultacji – według zapewnień Urzędu Marszałkowskiego – będzie kontynuowany także w październiku, już na szczeblu osiedla – tak, aby każdy mieszkaniec mógł bezpośrednio w nim uczestniczyć. Trwają właśnie przygotowania spotkania dla mieszkańców naszych osiedli. Treść projektu uchwały znajduje się na stronach Instytutu Rozwoju Terytorialnego – projekt uchwały.

Prezydent Wrocławia proponuje wiele istotnych działań dla poprawy powietrza we Wrocławiu, w tym m.in nową formę programu KAWKA:

Miejski program KAWKA+ Ostatecznym celem programu jest całkowite wyeliminowanie nieekologicznych pieców. Plan na pierwsze sześć lat zakłada wymianę pieców w średnim tempie minimum 1600 sztuk na rok, a następnie nawet 4000 pieców rocznie.

– Wszystkie paleniska będziemy likwidować do 2028 roku. Chcielibyśmy, aby w 2024 roku, choć pewnie dużo wcześniej, spełniać normy dotyczące zapylenia – dodaje Rafał Dutkiewicz. Co istotne, powstał nowy miejski program dopłat do wymiany pieców KAWKA+, który zakłada zrealizowanie każdego złożonego wniosku o wymianę i 70 procent dofinansowania do takiej operacji. Więcej informacji na ten temat w materiale na stronie wroclaw.pl:

Wrocławski Program Antysmogowy – założenia

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *