//cdn.cookie-script.com/s/b5c5d58bf71027d97fd9569f42b7a119.js

Uchwała Rady Osiedla w sprawie linii szczytowej na Swojczyce

O problemach komunikacyjnych naszych osiedli i pozornie działającej komunikacji miejskiej obsługującej nasze osiedla moglibyśmy napisać nie jedną książkę. Smutne jest to, że te problemy trwają od dawna i z miesiąca na miesiąc wciąż się pogłębiają, a miasto nadal nie ma pomysłu jak je rozwiązać. Jedyna sprawdzona alternatywa wyjazdu i dojazdu na osiedla to pociąg w ramach Kolei Aglomeracyjnej – rozwiązanie być może niedoskonałe w obecnym kształcie, ale warto pamiętać, że to wciąż było/jest rozwiązanie tymczasowe. Pociągi niestety przestają kursować z dniem 7 grudnia 2018 roku ze względu na rozpoczynający się remont linii 292 na odcinku Wrocław Sołtysowice – Jelcz Laskowice i od grudnia pozostaniemy z dwoma liniami autobusowymi 115 i 118.

Wraz z nowymi inwestycjami, szczególnie na Swojczycach lawinowo przybywa nam mieszkańców, co oczywiście powinno cieszyć, gdyż wraz z tym właśnie głównie Swojczyce mocno się rozwijają, powstaje nowa infrastruktura i usługi. Niestety komunikację mamy wciąż tą samą, notorycznie spóźnione i przeładowane 115 oraz linia 118 która w obecnym kształcie, głównie ze względu na jej częstotliwość nie jest dla nikogo żadną sensowną alternatywą.

Zwracaliśmy na to uwagę Wydziałowi Transportu UM wielokrotnie, temat był wiele razy poruszany na rozmowach z Prezydentem Wrocławia oraz innymi urzędnikami, ale efekty tych rozmów wciąż są mało zadowalające. Chwilowo zwiększono na wniosek Rady Osiedla ilość autobusów przegubowych na linii 115, ale jak się okazuje nie są to zmiany stałe – rozumiemy, tabor MPK jest jaki jest – ale jak to wytłumaczyć mieszkańcom, którzy nie mieszczą się do autobusów w porannym szczycie komunikacyjnym, a przecież każdy chce dojechać do pracy, czy do szkoły na czas?!

Miasto po raz kolejny prowadzi swoje badania napełnień choć było już takich badań sporo w ostatnich latach i jasno z nich wynika, że sytuacja tylko się pogarsza. Odpowiedzią są planowane inwestycje, czyli budowa nowych Mostów Chrobrego i przedłużenie linii tramwajowej do Swojczyc, remont linii kolejowej i jeszcze lepsza oferta połączeń aglomeracyjnych, ale są to wszystko inwestycje na które trzeba czekać od roku nawet do 3-4 lat, a wszyscy w korku stoją już dzisiaj i stać też niestety będą jutro i za tydzień!

Przygotowaliśmy w związku z tym kolejny pakiet rozwiązań, które przy dobrej woli Wydziału Transportu można błyskawicznie wprowadzić, aby poprawić jak najszybciej naszą tragiczną sytuację komunikacyjną. Priorytetem jest uruchomienie linii szczytowej np. 315, która kursowałaby w porannym i popołudniowym szczycie na trasie z pl. Grunwaldzkiego do ronda Nad Czarną Wodą na Swojczycach. Rozwiązanie to sprawi m.in., że pasażerowie przystanków Swojczyce, Magellana i Kolumba nie będą zostawać na przystanku z powodu braku miejsca w autobusach linii 115. Naszą propozycję w formie uchwały Rady Osiedla podjęliśmy na ostatniej sesji i przekazaliśmy do Wydziału Transportu w miesiącu listopadzie. Czekamy teraz na zdecydowane działania i liczymy na pozytywną odpowiedź.

Co sądzicie o tych pomysłach?

Poniżej treść uchwały dotyczącej linii szczytowej wraz z uzasadnieniem oraz pozostałe propozycje Rady Osiedla przekazane do Urzędu Miasta:

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

2 komentarze do “Uchwała Rady Osiedla w sprawie linii szczytowej na Swojczyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *