Sklepy wielkopowierzchniowe na naszych osiedlach?

booth branding business buy
Photo by Pixabay on Pexels.com

Zakończyliśmy właśnie sondę na temat: „Sklep jakiej sieci widzieliby państwo najchętniej na naszych osiedlach?’

Wyniki prezentujemy na wykresie poniżej – wynika z niego, że zdecydowanym liderem jest Biedronka oraz Lidl – łącznie ponad 90% głosów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszych osiedli odpowiadamy na liczne pytania w sprawie ewentualnego powstania na naszych osiedlach sklepu wielkopowierzchniowego. Informujemy, że od prawie dwóch lat podejmujemy różne działania, których celem jest wybudowanie takiego obiektu, niestety w chwili obecnej nie ma jakichkolwiek pozytywnych przesłanek do tego, że taka inwestycja szybko powstanie.

Jeszcze w 2010 roku wysłaliśmy pisma do kilku popularnych sieci handlowych z zapytaniem w tej sprawie. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi. W związku z tym na początku tego roku wysłaliśmy kolejne pisma, tym razem trafiły one do sieci: Biedronki, Lidla, Kauflandu, Tesco, Aldi i Netto.

W miesiącu lutym dwie z nich skontaktowały się  z nami w efekcie czego doszło do rozmów pomiędzy przedstawicielami rady osiedla oraz managerami odpowiedzialnymi za nowe inwestycje. Jak się okazało w obu przypadkach problemem dla wspomnianych sieci są zapisy w studium oraz poszczególnych planach MPZP obowiązujących na naszych osiedlach, które wykluczają powstanie sklepów o powierzchni sprzedażowej powyżej 500 m2.(zapis zaktualizowany w maju 2010 roku)  Każda z tych sieci potrzebuje minimum 1000 – 2000m2, aby możliwe było wybudowanie sklepu wraz z parkingiem i całą niezbędną infrastrukturą. Kolejny problem na jaki wskazali przedstawiciele jednej z sieci handlowych to zbyt mała liczba mieszkańców na naszych osiedlach – tu oczywiście brane są pod uwagę oficjalne dane statystyczne w oparciu o faktycznie zameldowane na naszym obszarze osoby – jest ich obecnie ok. 4.500 osób, a zgodnie ze strategią przyjętą przez handlowców opłacalność nowych inwestycji zaczyna się od progu 30.000 mieszkańców w promieniu 5km od planowanej lokalizacji sklepu. Naszym argumentem był wtedy tranzyt przez nasze osiedla mieszkańców gminy Czernica, którzy z pewnością również korzystaliby z takiego sklepu jeśli byłby usytuowany po drodze do ich domów. Czynnik ten nie do końca jednak ma wpływ na strategię przyjętą przez handlowców. W tej sytuacji jedyne takie miejsce, które spełniało by powyższe wymagania to działki w okolicy ul. Swojczycka/Mydlana/Betonowa na pograniczu naszych osiedli oraz osiedli Sępolno, Biskupin i Bartoszowice. Lokalizacja taka zapewniła by obsługę naszych osiedli i osiedli zza Odry i tym samym wypełniła by wszelkie kryteria jakimi kierują się sklepy wielkopowierzchniowe.

W związku z tym konieczne staje się wnioskowanie m.in. do Biura Rozwoju Wrocławia o zmiany zapisów w studium dotyczące handlu wielkopowierzchniowego na obszarze naszych osiedli. Konieczne jest też zwrócenie się do Gminy Wrocław o wskazanie odpowiednich wielkościowo gruntów miejskich, które mogłyby zostać przeznaczone pod tego typu inwestycję.  Jesteśmy obecnie na etapie przygotowania dokumentacji oraz pism do właściwych urzędów. Nie ukrywamy jednak, że jest to proces długi i skomplikowany, dlatego nie sposób przewidzieć w chwili obecnej, czy zapisy takie uda się zmienić i kiedy? W grę wchodzą również działki należące do osób prywatnych, w tej sytuacji cała procedura byłaby zapewne o wiele prostsza, nie zmienia to jednak faktu, że zapisy w studium oraz ewentualnym MPZP dotyczącym takich działek również muszą być odpowiednio zmienione.

Niewykluczone też, że z czasem wymagania samych sieci handlowych staną się bardziej elastyczne i powyższe problemy nie będą przeszkodą w wybudowaniu marketu, ale na to niestety nie mamy w chwili obecnej wpływu.

Korespondencja z sieci Lidl – pismo z dn. 17.02.2012

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *