//cdn.cookie-script.com/s/b5c5d58bf71027d97fd9569f42b7a119.js

„Skarb” odnaleziony po latach…

Kamień graniczny wyznaczający granicę miasta Wrocław (Stadt Breslau) i powiatu Wrocławskiego (Kreis Breslau) ustawiony prawdopodobnie w 1928 roku (rok przyłączenia Strachocina i Swojczyc do Wrocławia) na rogatkach miasta powrócił po latach na ul. Strachocińską!

„Odnaleziony kamień graniczy oraz próba rekonstrukcji oryginalnych napisów…”

Co ciekawe, kamień stał na swoim miejscu jeszcze wiele lat po wojnie, jednak w latach 60. został przewrócony i zasypany podczas prac ziemnych przy budowie wodociągu dla pobliskiej szkoły SP nr 53. Zasypano wtedy rowy przyuliczne wzdłuż ul. Strachocińskiej, a wraz z nimi kamień graniczny. O całym wydarzeniu pamiętał jednak nasz lokalny historyk pan Tadeusz Reder, w swoich zapiskach sprzed wielu lat zanotował dokładne położenie kamienia i obecnie, gdy akurat prowadzone są prace przy budowie kanalizacji na tym odcinku ulicy postanowił kamień odnaleźć – jak się jednak okazało kamień odnalazł się sam !

W połowie 2008 roku na początku prac przy budowie kanalizacji ekipa robotników wykopała kamienny blok z ziemi i przekazała go właścicielowi restauracji Miki na naszym osiedlu – „skarb” jak się szybko okazało trafił we własciwe ręce gdyż pan Janusz to kolejny pasjonat historii naszych osiedli i dzięki Niemu prawie stuletni kamień stanął znów dumnie przy ul.Strachocińskiej w pobliżu restauracji. Dla wielu mieszkańców być może jest to fakt bez znaczenia, jednak dla nas miłośników lokalnej historii to prawdziwy skarb obok którego trudno przejść obojętnie, pozostaje więc tylko podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasz kamień graniczny znów powrócił na nasze osiedla (MT)

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *