01/10/2023
Rys Historyczny

Poznajcie nasz tramwaj zwany „Strachotkiem”

Pamiętacie „Legendę o Smoku Strachocie” oraz całą historię naszych osiedli ze smokiem w tle? Nowi mieszkańcy znajdą ją w artykule – O Smoku Strachocie i Smoczej Studni , Ci starsi dobrze ją znają i pamiętają. Tak, mamy smoka na osiedlu, mamy ul. Strachocińską i Strachocin oraz wiele innych, które odwołują się do tej właśnie legendy i pewnie nie wielu pamięta, że mamy też „swój” tramwaj ochrzczony na cześć naszego smoka „Strachotkiem”.

To poczciwy Konstal 102N z 1969 roku. Tramwaj ten został sprowadzony z Krakowa w 1990 r. i pełnił służbę liniową pod numerami 2109 i 2110. Po wycofaniu z eksploatacji liniowej w 2004 r., tramwaj zachowano jako historyczny a w wyniku prac renowacyjnych m.in. pomalowano go na kolor czerwony. 

Nazwę „Strachotek wybrano spośród wielu propozycji najmłodszych wrocławian. W dniu 27.05.2004 roku pojazdowi, który przez 35 lat woził mieszkańców Wrocławia , nadano imię „Strachotek” . W roli chrzestnych wystąpiły: Ola Magdziarz z Przedszkola nr 49 oraz Ewa Reder z Przedszkola nr 5.

fot. Archiwum Tadeusza Redera/Słowo Polskie/Gazeta Wrocławska

Od tej pory jako linia muzealna pod opieką Towarzystwa Miłośników Wrocławia tramwaj „Strachotek” wyjeżdża na ulice tylko przy specjalnych okazjach, być może w nie tak dalekiej przyszłości uda mu się dojechać również na Swojczyce i jeszcze dalej na Strachocin i Wojnów…

Więcej zdjęć „Strachotka” na stronie – WRATISLAVIAE AMICI

Artykuł o tramwaju na stronie – WROCŁAWSKA KOMUNIKACJA

2 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *