//cdn.cookie-script.com/s/b5c5d58bf71027d97fd9569f42b7a119.js

Pociągiem z Wojnowa na Dworzec Główny już 1 kwietnia 2017

Ostatnie dni poświęciliśmy na rozmowy i konsultacje z Panem Jerzym Michalakiem z Zarządu Województwa Urzędu Marszałkowskiego, w sprawie pilotażowego uruchomienia linii kolejowej nr 292. Pierwsze pociągi relacji Wrocław Wojnów ↔ Wrocław Główny pojadą 1 kwietnia 2017. Relacja ta zostanie uruchomiona po przeprowadzeniu zmian w istniejącej infrastrukturze kolejowej.

Kontynuowane są drobne remonty, które mają na celu przystosowanie istniejących przystanków kolejowych, ich doświetlenie, organizację miejsc parkingowych i naprawy torowiska. Zmiany te pozwolą na uruchomienia połączenia do Wojnowa na okres 1.5 roku, do czasu kompleksowej rewitalizacji całej linii nr 292, aż do Jelcza Laskowic.

Są pierwsze przymiarki do rozkładu jazdy, który opracowany został w dwóch wariantach:
– wariant bezpośredniego połączenia Wrocław Wojnów ↔ Wrocław Główny, przewiduje 10 połączeń w ciągu dnia od 5:30 do 20:30, całkowity czas przejazdu Wojnów-Główny 30 minut;
– wariant przesiadkowego połączenia Wrocław Wojnów ↔ Wrocław Główny, z przesiadką na Wrocław Sołtysowice, przewiduje 16 połączeń w ciągu dnia od 5:30 do 21:32, całkowity czas przejazdu z przesiadką to 35 minut.

Planowane są następujące przystanki: Wojnów, Swojczyce, Kowale, Sołtysowice, Nadodrze, Mikołajów, Główny. Jeśli zostanie wybrany wariant przesiadkowy pasażerowie będą wysiadać na Sołtysowicach i przesiadać się do pociągów jadących w stronę Dworca Głównego. Czas skomunikowania przesiadki w tym wariancie to maksymalnie 5-6 minut.

W dniu dzisiejszym uczestniczyliśmy w wizji lokalnej całej trasy, łącznie z przejazdem przez nowy most kolejowy na Strachocinie. Obejrzeliśmy także wszystkie przystanki w obrębie naszych osiedli oraz stację przesiadkową na Sołtysowicach. Rozważano wstępne lokalizacje miejsc parkingowych, przejść dla pasażerów w obrębie przystanków oraz zakres koniecznych prac remontowych.

W najbliższym czasie Zarząd Osiedla wdroży własne konsultacje dotyczące uruchomienia tej linii. Do konsultacji tych zapraszamy wszystkich mieszkańców osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów. Podczas konsultacji będziemy chcieli poznać Państwa zdanie na temat rewitalizacji całej linii 292, usytuowania nowych przystanków kolejowych, budowy infrastruktury, parkingów. Zostaną przeprowadzone także kolejne wizje, pod kątem komunikacji pieszej pomiędzy przystankami a osiedlami, wygodnych i bezpiecznych dróg dojścia.

Kompleksowa rewitalizacja linii 292 Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz Laskowice prowadzona będzie w latach 2017-2019.

W ten oto sposób, po 7 latach starań o uruchomienie kolei aglomeracyjnej mamy okazję doczekać się jej realizacji
z nadzieją, że znacząco wpłynie na poprawę sytuacji komunikacyjnej na naszych osiedlach. Będziemy kontynuować współpracę z Zarządem Województwa UM, tak aby wybrać optymalnie jak najlepszy wariant połączeń oraz rozwoju tej linii.
W konsultacjach ze strony Rady Osiedla uczestniczyli: Renata Piwko-Wolny, Tadeusz Reder, Mariusz Tokarz oraz Radosław Marek.

Przeczytaj również o historii linii kolejowej nr 292 – Historia linii kolejowej nr 292 Jelcz Miłoszyce – Wrocław Osobowice

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

2 komentarze do “Pociągiem z Wojnowa na Dworzec Główny już 1 kwietnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *