//cdn.cookie-script.com/s/b5c5d58bf71027d97fd9569f42b7a119.js

Nowe zasady odbierania śmieci od 1 stycznia – będzie bliżej, częściej i wygodniej

W 2017 roku wchodzą w życie nowe zasady segregowania i zbierania śmieci. Ekosystem już teraz rusza z kampanią informacyjną „bliżej, częściej, wygodniej!”.

Nowe zasady ułatwiające segregowanie i odbieranie niektórych rodzajów opadów od mieszkańców będą obowiązywać od 1 stycznia 2017. – Będzie bliżej, częściej i wygodniej – zapowiada Anna Bytońska, rzecznik prasowy Ekosystemu. Najważniejsze zmiany to zwiększenie częstotliwości odbioru i liczby pojemników dotyczą odbioru opakowań szklanych, odpadów zielonych i odpadów wielkogabarytowych. 

Szkło

Od początku roku dużo łatwiejsze ma być segregowanie i wyrzucanie szkła. – Szkło nie będzie już zbierane w pojemnikach ustawionych w miejscach ogólnodostępnych, nie będzie też trzeba dzielić go na bezbarwne i kolorowe. Wszystkie opakowania szklane, takie jak słoiki, butelki, pojemniki po żywności i kosmetykach, będą trafiały do jednego, zielonego pojemnika, dostarczonego i ustawionego na terenie nieruchomości razem z innymi pojemnikami i workami – wyjaśnia Anna Bytońska.

W wielu miejscach we Wrocławiu już teraz można zobaczyć nowe pojemniki na szkło, które od nowego roku będą służyły do zbierania opakowań szklanych. – Nowe pojemniki mają informację o tym, że służą do zbierania szkła bezbarwnego i kolorowego, oraz że będą obsługiwane od 1 stycznia 2017 roku – zaznacza Anna Bytońska

Odpady zielone

Odpady zielone do końca roku 2016 odbierane są od początku marca do końca grudnia raz na dwa tygodnie. Od stycznia 2017 roku trawa, drobne i pocięte gałęzie, suche liście czy zwiędłe kwiaty będą odbierane przez cały rok z częstotliwością 1 x w tygodniu. – Ten rodzaj śmieci nadal będzie gromadzony i odbierany w brązowych workach dostarczanych przez odbiorców śmieci – mówi Anna Bytońska. W okresie poświątecznym firmy odbierające odpady będą także odbierały od mieszkańców choinki pozostawione przy wiatach śmietnikowych i kontenerach.

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe to duże sprzęty domowe, których należy się pozbywać do specjalnie podstawianych kontenerów. Do tej pory śmieci takie odbierane są co najmniej raz na pół roku z osiedli domów jednorodzinnych oraz raz na 3 miesiące z osiedli domów wielorodzinnych.

Od nowego roku odpady wielkogabarytowe będą odbierane raz na 2 miesiące z osiedli domków jednorodzinnych i raz na miesiąc z osiedli domów wielorodzinnych.

– Przypominamy, że do kontenerów na odpady wielkogabarytowe należy wyrzucać duże meble i sprzęty nieelektryczne, szafy, krzesła, stoły, dywany, suszarki na pranie itp. Miejsce i termin ustawienia kontenerów wskazuje zarządca, spółdzielnia lub rada osiedla – przypomina Anna Bytońska.

Oprócz zmian w odbiorze odpadów szklanych, zielonych i wielkogabarytowych, zwiększy się również częstotliwość odbioru opakowań w żółtych workach i pojemnikach, a harmonogramy będą przygotowywane z góry na cały rok kalendarzowy.

Wprowadzone zasady nie spowodują zmian w wysokości opłat za odbiór śmieci.

Materiał ze strony wrocław.pl. Więcej informacji znajdą Państwo również na stronie Ekosystemu

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *