//cdn.cookie-script.com/s/b5c5d58bf71027d97fd9569f42b7a119.js

Nowa nawierzchnia na Zagrodniczej gotowa!

W poniedziałek 11 sierpnia została oddana do użytku wyremontowana ulica Zagrodnicza.

Pierwotny projekt przygotowany przez Zarząd Inwestycji Miejskich był mocno okrojony. Zakładano wykorytowanie drogi i położenie tłucznia jedynie skropionego asfaltem, a wjazdy po nieparzystej stronie ulicy miały być tłuczniowe. W porozumieniu z mieszkańcami Zagrodniczej,  Zarząd Osiedla prowadził negocjacje dotyczące wprowadzenia zmian w projekcie oraz dofinansowania inwestycji.  Istotne zmiany, które udało się wprowadzić w stosunku do pierwotnego projektu to :

– wykonanie regularnej nawierzchni bitumicznej o grubości minimum 5 cm na solidnej podbudowie,
– wykonanie wjazdów o nawierzchni bitumicznej do posesji po nieparzystej stronie ulicy,
– wykonanie progów zwalniających na całej długości remontowanej ulicy, odpowiednio oznaczonych oraz wykonanie oznaczeń poprzecznych,
– korekty wysokościowe skrzyżowania, inne drobne prace.

Ulica wizualnie prezentuje się dobrze, nabrała należytego wyglądu.  Jedzie się komfortowo i bezpiecznie. Szeroki chodnik sprzyja spacerom i jeździe na rolkach – co skwapliwie wykorzystują dzieci:-)  Zmodernizowano także część infrastruktury podziemnej.

Remont nawierzchni był możliwy dzięki finansowemu udziałowi partycypacyjnemu firmy Safehome. Niestety – pomimo naszych starań – nie udało się uzyskać zmian w dwóch istotnych punktach:

– nie wykonano remontu nawierzchni na sięgaczy Zagrodniczej ( na wysokości numeru 13 , gdzie usytuowana jest placówka opiekuńcza dla dzieci i młodzieży)
– nie wykonano nawierzchni bitumicznej na poboczu tłuczniowym po prawej stronie ulicy.

Zdaniem Zarządu Osiedla są to poważne mankamenty, które można było wykonać niskim nakładem pracy i bez znacznego przedłużania inwestycji ( park maszynowy i siła robocza na miejscu, aneks do projektu itd.). Także z finansowego punkt widzenia, przeprowadzenie tych dwóch  zmian w trakcie remontu całej ulicy, byłoby bardziej opłacalne dla budżetu miasta, niż rozpoczynanie całego procesu od początku (co znacznie podniesie koszt  inwestycji w przyszłości).  Dobrym przykładem niech będzie kosztorysowa kwota 9 tysięcy złotych brutto, która wystarczyłaby na wykonanie pobocza prawego z masy bitumicznej. Natomiast to samo zadanie, które i tak trzeba będzie wykonać lada miesiąc ( bo tłuczeń w żadnym wypadku nie sprawdzi się na tym poboczu – nota bene po dwóch dniach już są fragmentaryczne jego ubytki) co najmniej potroi koszt wykonania.

Wnioskowano o jeszcze jedną istotną zmianę, której niestety nie można było przeprowadzić,  ze względów na uwarunkowania techniczne infrastruktury podziemnej. Chodzi o  zmianę szerokości jezdni. Dwa auto osobowe bez problemu mieszczą się przy mijaniu, niestety samochody np. obsługi eksploatacyjnej jak śmieciarki – już nie.

Tyle naszego komentarza, dalej pracujemy nad rozszerzeniem tego zadania. Zarząd Osiedla już przygotował wnioski na wykonanie zadań, które nie zostały ujęte w aneksie. Ponadto sporządzono wniosek o uporządkowanie zieleni po nieparzystej stronie ulicy oraz o usunięcie zalegającego gruzu w rowach melioracyjnych. Przypominamy, że wraz z oddaniem ulicy Zagrodniczej do ruchu kołowego, zamknięto przejazd w połowie ulicy Włościańskiej.

Zespół negocjacyjny ze strony Rady Osiedla prowadziła Przewodnicząca Zarządu Renata Piwko-Wolny oraz Przewodniczący Rady Grzegorz Makuch.

Bardzo dziękujemy  za pomoc w negocjacjach Państwu Przyspolewskim, Pani Annie  Leniart oraz za wsparcie  grupie mieszkańców z ulicy Zagrodniczej.
Jeżeli macie Państwo uwagi do wykonanej nawierzchni ( także od strony technicznej)  albo do prowadzonych prac prosimy o kontakt na adres email: renata.piwko@radaosiedla.wroclaw.pl lub pod numerem 501 408 931

Zdjęcia wyremontowanej ulicy Zagrodniczej : galeria zdjęć ZAGRODNICZA REMONT !

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *