22/09/2023
InwestycjeKolej Aglomeracyjna

Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

HURRA!!! Mamy pociąg z Wojnowa już od 10 kwietnia !!!

Mamy obiecane przez Urząd Marszałkowski tymczasowe połączenia kolejowe na linii 292, o których pisaliśmy jeszcze w minionym roku – Pociągiem z Wojnowa na Dworzec Główny już 1 kwietnia 2017. Po ubiegłorocznym cyklu spotkań Zarządu Osiedla  i rozmowach z Panem Jerzym Michalakiem członkiem zarządu województwa z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego Wrocławia ruszyła cała machina urzędnicza, aby połączenia kolejowe zawieszone w 2000 roku jak najszybciej wróciły na nasze osiedla.

Efektem tych działań było m.in podpisanie umowy w dniu 19 grudnia 2016 roku przez przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych, a także gmin Wrocław, Czernica i Jelcz-Laskowice gwarantującej realizację projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 292 na trasie Jelcz Miłoszyce – Wrocław Sołtysowice”, wartego ponad 58 mln zł. Pierwszy pociąg osobowy do Jelcza ma się pojawić na torach za trzy lata, czyli z początkiem 2019 roku.

Do tego czasu, na okres kilkunastu miesięcy (z wyłączeniem okresu remontu linii 292 na odcinku Wojnów – Sołtysowice), w pierwszej dekadzie kwietnia 2017 roku  zostaną uruchomione tymczasowe połączenia kolejowe na trasie Wrocław Wojnów – Wrocław Nadodrze – Dworzec Główny.

Połączenia będą realizowane w obu kierunkach w dni powszednie od poniedziałku do piątku z wykorzystaniem istniejących stacji tj. Wrocław Wojnów, Wrocław Swojczyce, Wrocław Kowale, Wrocław Sołtysowice – Nadodrze. Pociągi będą kursować w systemie mieszanym, co oznacza, że niektóre kursy do Dworca Głównego będą realizowane w systemie przesiadkowym na stacji Wrocław Sołtysowice (łącznie 13 kursów na dobę w jednym kierunku, w tym 3 bezpośrednio do Dworca Głównego)

Aktualne rozkłady jazdy są już dostępne na stronach i wyszukiwarkach połączeń PKP i Kolei Dolnośląskich jak również w aplikacjach mobilnych np. BILKOM.  Rozkłady jazdy mogą ulec zmianie z chwilą uruchomienia realnych połączeń – zarówno UMWD jak i Zarząd Osiedla będą wspólnie monitorować ich przebieg oraz faktyczne zainteresowanie poszczególnymi kursami w określonych relacjach.

Informacje dotyczące kosztów przejazdu dostępne są na stronie – Koleje Dolnośląskie/Bilety w aglomeracji

W ten oto sposób, po 7 latach starań o uruchomienie kolei aglomeracyjnej mamy okazję doczekać się jej realizacji z nadzieją, że znacząco wpłynie na poprawę sytuacji komunikacyjnej na naszych osiedlach stwarzając atrakcyjną alternatywę dla istniejących obecnie połączeń. Pełni nadziei czekamy zatem z niecierpliwością na pierwszy kurs ze stacji Wrocław Wojnów o godz. 6:05

W negocjacje związanie z uruchomieniem kolei zaangażowany był zespół: Renata Piwko-Wolny, Mariusz Tokarz, Tadeusz Reder, Radosław Marek.

Ostateczny rozkład połączeń w relacji Wrocław Wojnów – Dworzec Główny podamy Państwu w najbliższych dniach po konsultacjach z Urzędem Marszałkowskim zaplanowanych jeszcze w tym miesiącu.

1 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Jeden komentarz do “Mamy pociąg! Pierwsze połączenia już od kwietnia 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *