01/10/2023
Inwestycje

Mamy nowe ulice na Swojczycach

close up photography of brickwall
Photo by Steve Johnson on Pexels.com

W związku z realizacją obowiązującej uchwały nr LVI/1727/10 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 4 listopada 2010 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie zespołu urbanistycznego Swojczyce Południe we Wrocławiu oraz otrzymaniem wniosków o ustalenie numeracji porządkowej dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych w trakcie budowy, na sesji Rady Miejskiej w dniu 18 maja 2017 roku nadano nowe nazwy dwóm ulicom na osiedlu Swojczyce (Nowy Port) w rejonie ul. Chałupniczej. Teren pod ulice został oznaczony w wyżej wymienionym miejscowym planie jako KDD/5 i KDD/7 (publiczne ulice dojazdowe).

Nowe nazwy – Jamesa Cooka i Vasco da Gamy – nawiązują do istniejących na tym terenie ulic – Ferdynanda Magellana, Marca Polo oraz Krzysztofa Kolumba, wziętych od wielkich żeglarzy, podróżników i odkrywców.

James Cook (1728 – 1779) – angielski żeglarz i odkrywca, kartograf, astronom. Organizator i kierownik trzech wypraw dookoła świata (1768-1780). W trakcie pierwszej (1768-1771) zdobył Wyspy Towarzystwa, spenetrował obszary Melanezji i Nowej Zelandii, dotarł do wybrzeży Australii (1770) i przepłynął cieśninę Torresa. Podczas drugiej (1772-1775) odkrył, m.in.: Nową Kaledonię, archipelag Fidżi, wyspy w Polinezji, Georgię Południową i Sandwich Południowy. Trzecia wyprawa (1776-1780) zorganizowana w celu odnalezienia przejścia morskiego z Oceanu Spokojnego na Ocean Atlantycki, dotarła do wybrzeży Alaski, na Morze Czukockie oraz na Hawaje, gdzie Cook zginął w potyczce z tubylcami. Sporządzone przez Cooka mapy zmieniły wyobrażenie o zarysach lądów i mórz. Doniosłe znaczenie miało również stwierdzenie możliwości kolonizacji Australii.

Vasco da Gama (1460/69 – 1524) – odkrywca portugalski, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii, umożliwiając Europejczykom swobodny handel z Azją południową. Da Gama, jak nikt inny po Henryku Żeglarzu, przyczynił się do sukcesów Portugalii i szybkiego wzrostu jej potęgi kolonialnej. Poza samym faktem pierwszej podróży do Indii, to jego połączenie przebiegłości z polityką oraz z siłą militarną dało Portugalii silną pozycję handlową na Oceanie Indyjskim. Wśród rodaków Vasco da Gama zyskał wielką popularność, jego czyny opiewali poeci i wędrowni śpiewacy.

UCHWAŁA RM

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *