Kolej aglomeracyjna na naszych osiedlach – podsumowanie zakończonej sondy…

Które z rozwiązań Twoim zdaniem wyeliminuje całkowicie korki na osiedlach?
Tak zatytułowana była nasza sonda dla mieszkańców w której do końca listpada można było oddawać swoje głosy. Publikujemy poniżej wyniki z Państwa głosami, które są cenną wskazówką w naszych dalszych działaniach na rzecz poprawy komunikacji na osiedlach, tym bardziej, że swoimi głosami nadaliście Państwo priorytet trzem kluczowym inwestycjom, które i dla nas są istotne i konieczne.
Zdecydowana większość wskazała kolej aglomeracyjną z gminy Czernica do Wrocławia – nad tym projektem trwają właśnie konsultacje z gminą Wrocław oraz gminą Czernica jak również z PKP oraz Urzędem Marszałkowskim.
Jeszcze w listopadzie wysłaliśmy pisma z wnioskiem o podjęcie jak najszybszych rozmów na temat modernizacji linii kolejowej z Jelcza Laskowic do stacji Wrocław Nadodrze na potrzeby uruchomienia kolei aglomeracyjnej. Rozwiązanie takie naszym zdaniem stanowi jedyną alternatywę dla regularnie zakorkowanej drogi wojewódzkiej nr 455 prowadzącej z gminy Czernica do Wrocławia. Korespondencja w sprawie kolei aglomeracyjnej – odpowiedzi z BRW, DSDiK oraz Czernicy

Obecnie zbieramy odpowiedzi na nasze pisma. Pierwszy odpowiedział UM Wrocławia – Biuro Rozwoju Wrocławia informując nas, że proponowane rozwiązanie pokrywa się z planami miasta oraz, że koncepcja taka jest już nawet ujęta w studium zagospodarowania przestrzennego Wrocławia.
Następny głos w tej sprawie wydała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przekazując temat zarządcy linii kolejowej na naszych osiedlach czyli spółce PKP od której niebawem spodziewamy się odpowiedzi. Kilka dni temu otrzymaliśmy również odpowiedź z gminy Czernica, która równie mocno jest zainteresowana wdrożeniem proponowanych przez nas rozwiązań – sama zresztą prowadzi intensywne prace w tym temacie od dłuższego już czasu zgłaszając m.in. potrzebę rewitalizacji tej linii w ramach programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego.
Wszystkie podmioty, które do tej pory wypowiedziały się w sprawie naszego pisma deklarują szeroką chęć współpracy co pozytywnie rokuje na przyszłe działania. Liczymy, że w projekt zaangażują się również firmy z naszych osiedli w tym głównie Archicom, Inkom, Volvo oraz 3M, pełne zaangażowanie i pomoc zadeklarował Michael Hansen z firmy Safehome oraz lokalne stowarzyszenia i osoby prywatne, w tym również przedstawiciele Rady Osiedla Kowale. Mamy więc nadzieję, że łącząc nasze siły uda nam się szczęśliwie doprowadzić cała sprawę do końca i w niedalekiej przyszłości doczekamy się sprawnej i funkcjonalnej komunikacji która w realny sposób poprawi obecną sytuację na naszych osiedlach przez co podróż ul. Strachocińską przestanie być w końcu horrorem, a stanie się przyjemnością…
Następne wskazywane przez Państwa rozwiązania to Trasa Jelczańsko – Swojczycka, która niestety jest tematem bardzo odległym i jak na razie nie wiele wskazuje, aby stała się priorytetem dla urzędników oraz budowa łącznika z Wojnowa do Długołęki. W tym przypadku trzymamy cały czas rękę na pulsie i jeśli sprawdzą się scenariusze DSDiK jako inwestora, to prace nad tą drogą mamy nadzieję, rozpoczną się jeszcze w 2014 roku…o wszelkich dalszych postępach w opisywanych tutaj sprawach jak zawsze będziemy Państwa na bieżąco informować…