22/09/2023
InwestycjeKomunikacja

Co dalej z tramwajem na Swojczyce? – odpowiedź UM Wrocławia

Po wczorajszej dyskusji na temat – Wnioski do zmiany MPZP Swojczyce Południe odrzucone przez Prezydenta! – pojawiło się wiele dodatkowych pytań na temat przyszłości tramwaju na Swojczyce, Strachocin i Wojnów. Obecnie uchwalane plany MPZP nr 615 i 618 w ogóle nie uwzględniają jakichkolwiek rezerw pod linie tramwajowe, co tylko wzbudza jak najbardziej uzasadniony niepokój, czy aby na pewno miasto ma zamiar zrealizować swoje obietnice dotyczące tramwaju?

Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia zadało w tej sprawie wiele pytań do UM Wrocławia, pokrywają się one również z naszymi pytaniami. Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi na wszystkie z nich, które publikujemy poniżej:

1) Czy jest obecnie miejsce, żeby tramwaj pojechał wydzielonym torowiskiem wzdłuż Swojczyckiej?
UM: W ramach wykonanych do tej pory analiz rozważane są różne warianty prowadzenia torowiska w Swojczyckiej. Ulica Swojczycka przebiega przez zainwestowane tereny, a szerokość pasa drogowego jest zmienna i waha się od 23-25m, czyli teoretycznie miejsce jest. Ostatecznie – przy opracowaniu koncepcji – zostanie zaproponowane takie rozwiązanie, które dobrze wpisze się w istniejącą ulicę.

2) Gdzie planowana jest pętla w centrum Swojczyc?
UM: Na obecnym etapie pętla rozważana jest po południowej stronie linii kolejowej – pomiędzy ul. Bazaltową a cmentarzem przy Chałupniczej, ale czekamy teraz na pierwsze rozstrzygnięcia projektowe PKP związane ze studium wykonalności dla linii kolejowej 292. W opracowaniu tym mają zostać zaproponowane lokalizacje przystanków kolejowych. Dopiero wtedy będzie można rozważać naszą pętlę i przystanki – tak żeby zapewnić ich docelową integrację.

3) Czemu rozpatruje się „wariant Mydlana”?
UM: Wariant Mydlana jest przede wszystkim elementem wariantowania tramwaju na Psie Pole,ale w kontekście Swojczyc rozpatrywany był do tej pory w projekcie nowego studium, właśnie z uwagi na prace koncepcyjne PKP. Nie było wiadomo, która opcja zapewni lepszą integrację kolei i tramwaju. W tej chwili wszystko wskazuje na to, ze przystanek kolejowy zbliżony będzie jednak do ul. Swojczyckiej – dlatego można było wskazać ten kierunek jako podstawowy. W projekcie studium wprowadzono już taką poprawkę.

4) Kiedy rozpocznie się budowa tramwaju?
UM: Tramwaj na Swojczyce razem z tramwajem na Ołtaszyn zapisany jest we Wrocławskim Programie Tramwajowym oraz Planie Transportowym – z perspektywą realizacji do 2022 r. W tej chwili opracowywana jest dokumentacja na nowy most tramwajowy obok m. Chrobrego. Kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji koncepcyjnej na tramwaj w Swojczyckiej.

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *