01/10/2023
Komunikacja

Apel o powołanie zespołu roboczego w sprawie komunikacji w obrębie osiedla i Wrocławia wschodniego

Z uwagi na pogłębiający się kryzys komunikacyjny na osi Strachocin Swojczyce Wojnów <-> centrum Wrocławia, a także dramatycznie niską jakość usługi transportu zbiorowego dla mieszkańców naszego osiedla, Zarząd Osiedla skierował do jednostek miejskich prośbę o powołanie w trybie pilnym zespołu roboczego. Zespół zajmie się wypracowaniem skutecznych rozwiązań problemów poruszanych od lat, zarówno przez Radę Osiedla jak i przez samych mieszkańców.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 29 października 2019 w Radzie Osiedla.
Oczekujemy – wraz z mieszkańcami osiedla – na pozytywną reakcję jednostek miejskich na zaproszenie, utworzenie zespołu i wypracowanie rozwiązań.

______________________________________________________

Wrocław 24.10.2019

Wydział Transportu
Pani Dyrektor Paulina Tyniec-Piszcz
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu
Pan Prezes Krzysztof Balawejder
Wydział Inżynierii Miejskiej
Pani Dyrektor Elwira Nowak
DW: Biuro Prezydenta Wrocławia
Pan Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Dotyczy katastrofalnej sytuacji komunikacyjnej na osiedlach Strachocin-Swojczyce-Wojnów

Szanowni Państwo,

Zarząd i Rada Osiedla zwraca się do Państwo o udział w pracach zespołu roboczego, który realnie pochyli się nad problemem katastrofalnej sytuacji komunikacyjnej na osi Plac Grunwaldzki – Strachocin Swojczyce Wojnów. Pierwsze spotkanie zespołu odbędzie się w dniu 29 października 2019 o godzinie 17.00 na ulicy Swojczyckiej 118.
Prosimy o deklarację udziału w pracach zespołu Państwa pracowników – merytorycznych oraz decyzyjnych.
Sytuacja jest Państwu doskonale znana, ponieważ od wielu lat prowadzimy rozmowy z miastem w kwestii efektywnych rozwiązań. Niestety – tak jak przewidywaliśmy już w 2014 roku – sytuacja pogarsza się, i powoli dochodzimy do przysłowiowej ściany. Aby przypomnieć i uwypuklić problem, chciałabym posłużyć się jedynie faktami: 1. Osiedla Strachocin i Wojnów skomunikowane są ze ścisłym centrum jedną bezpośrednią linią autobusową – 115.

 1. Sytuacja Swojczyc wydawać by się mogła nieco lepsza – ponieważ w godzinach szczytu operuje tu wynegocjowana przez Radę Osiedla linia specjalna 715. Linia w obecnym (zmodyfikowanym) przebiegu w niczym nie poprawia problemu najbardziej poszkodowanych – czyli mieszkańców Strachocina i Wojnowa.
 2. Dodatkowa 118, która jest linią nieregularną i o niskiej częstotliwości, niestety odciąża w/w system w stopniu nieznacznym, ze względu na inną destynację (mniej popularną).
 3. Wszystkie te linie, na osi Łany- Strachocińska – Swojczycka (Rondo nad Czarną Wodą) operują jedną, niezmiernie obciążoną nitką drogi wojewódzkiej 455.
 4. 455 to droga łącząca bardzo zaludnioną gminę Czernica z Wrocławiem.
 5. Średni czas dojazdu z Wojnowa do Ronda Reagana w porannym szczycie to minimum 60 minut (jeśli nie występują inne utrudnienia)
 6. Średni czas powrotu w szczycie popołudniowym z Ronda Reagana do Wojnowa to minimum 60 minut (jeśli nie występują inne utrudnienia)
 7. Czasy podane w punkcie 6 i 7 wydłużają się do 90 – 120 minut, jeśli w ciągu drogi 455 występują niewielkie utrudniania (np. stłuczki, zatory chwilowe).
 8. Przejazd drogą 455 w szczytach porannym i popołudniowym jest niemal niemożliwy w przypadku zatorów długich (wypadki) czy prace drogowe. Ze względu na brak alternatywy mamy sytuację paraliżu komunikacyjnego tej części Wrocławia.
 9. Ze względu na olbrzymi potok pojazdów ze strony Gminy Czernica, linia 115 i 118 jest niewydolna i nieefektywna, ponieważ utyka w hardkorku.
 10. Nie mamy alternatywy dla MPK:
 • nie ma linii tramwajowej (nie jest pewne kiedy powstanie, m.in.ze względu na niezrozumiałą dla nas politykę w unieważnianiu kolejnych przetargów na Mosty Chrobrego)
 • zakończenie rewitalizacji linii kolejowej 292 opóźnione jest ponad 18 miesięcy
 • budowa WOA Łany – Długołęka jest w klinczu przetargowym
 • nie ma planów dróg alternatywnych.
 1. Na linii 115 obserwujemy nagminne „wypadanie” kursów, szczególnie w szczytach i w godzinach od 19.00 do 23.00
  13 W szczycie porannym i popołudniowym oraz wieczornym – pomimo naszych wielokrotnych monitów – operują krótkie pojazdy. Efektem jest nadmierne wypełnienie pojazdów już na początkowych przystankach. I tak:
 • w drodze do centrum przepełnienie pojazdu ma miejsce już na wysokości przystanku „Zagrodnicza”
 • w drodze z centrum przepełnienie pojazdów ma miejsce już na Rondzie Reagana i nie są to przypadki odosobnione.
 1. Sytuacja z przepełnieniem pojazdów na linii 115 pogorszy się znacznie już za miesiąc – ze względu na okres zimowy.
 2. Dramatyczna sytuacja komunikacyjna pogorszy się w ciągu kolejnych 12 miesięcy ze względu na:
 • lawinowy przyrost mieszkańców w Gminie Czernica, którzy przesiadają się na pętli Łany i zapełniają pojazdy 115 i 118 już na wysokości Wojnowa
 • lawinowy przyrost mieszkańców na osiedlach Strachocin -Swojczyce-Wojnów (w szczególności w rejonie Swojczyc: Olimpia Port, Nowy Port, Na Ustroniu, Nowy Port itd )
 • lawinowy przyrost liczby mieszkań „na wynajem”, na nowo powstających osiedlach (popularna destynacja dla studentów pobliskich uczelni, cudzoziemców itd)
 • permanentny brak alternatyw dla MPK jak w punkcie 11
 • brak rozwiązań systemowych w porozumieniu z gminami ościennymi i Urzędem Marszałkowskim.
  Nasza Rada Osiedla jest wyjątkowo aktywna w promowaniu komunikacji miejskiej i pozostajemy z dużym poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Stale apelujemy do mieszkańców o przesiadanie się z samochodów do komunikacji miejskiej. We współpracy z Marszałkiem Jerzym Michalakiem doprowadziliśmy także do rewitalizacji linii 292, jako wspomagającej i alternatywnej dla MPK.
  Niestety borykamy się – jako osiedle – z coraz większymi problemami, które przy Państwa pomocy mamy nadzieję rozwiązać.
  W nawiązaniu do powyższego prosimy o pilne spotkanie jak we wstępie.

W oczekiwaniu na spotkanie – pozostajemy z szacunkiem

Renata Piwko-Wolny
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Strachocin Swojczyce Wojnów
ul. Swojczycka 118, 51-502 Wrocław
www.swojczyce.pl
fb/swojczyce
email: renata.piwko-wolny@osiedla.wroclaw.pl

1 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Jeden komentarz do “Apel o powołanie zespołu roboczego w sprawie komunikacji w obrębie osiedla i Wrocławia wschodniego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *