Blokada naiwność czy determinacja 12 luty 2014


Zdeterminowani mieszkańcy osiedli wrocławskich – Strachocina, Wojnowa, Swojczyc i Kowal, w dniu 12 lutego 2014 roku popołudniowym szczycie przez dwie godziny, z krótkimi przerwami, blokowali wylot z – i wlot do Wrocławia od strony Jelcza Laskowic i gminy Czernica, czyli południowy wschód miasta.

Blokada dotyczyła pojazdów poruszających się po dwóch arteriach komunikacyjnych, czyli ulicy Swojczyckiej – przy mostach Chrobrego, oraz ulicy Kowalskiej – niedaleko 3M.
Zdesperowani mieszkańcy podjęli walkę z marazmem, jaki od dziesięcioleci zagościł w ich osiedlach, „zapomnianych przez Boga i ludzi” – jak to niektórzy protestujący powiadali. Jedyne dynamiczne, lecz szkodliwe zmiany, dotyczą lawinowo zwiększającego się ruchu kołowego samochodów..

„Chodników – Kanalizacji – Kowale to Wrocław – Wrocław to Kowale – My też płacimy podatki we Wrocławiu”. Takie, i inne hasła, wykrzykiwali i przedstawiali na transparentach protestujący.
Kierowcom wręczano ulotki informujące o przyczynach protestu.
Wśród kierujących pojazdami była duża doza zrozumienia dla protestu. Dla niech bowiem jazda w godzinach szczytu, tymi najgorszymi w całym Wrocławiu arteriami wylotowymi, jest także ogromną codzienna gehenną.

Czy protest odniesie skutek?

Zdeterminowani mieszkańcy zorganizowali się, połączyli siły kilku osiedli i mają siłę do walki o konieczne zmiany.
Zapowiadają powtórkę akcji protestacyjnej, „ale tym razem już pod ratuszem, tak aby decydenci odczuli uciążliwości na swojej skórze, może wtedy zrozumieją w czym jest problem” – mówi jeden z mieszkańców Strachocina.

Jaki był przebieg, i jakie idee przyświecały całej akcji, zobaczyć można w niniejszym reportażu TVLokalna MiniTregin. Oglądanie takich materiałów, i zmiana własnej świadomości społecznej, jest także przejawem troski o rozwój przestrzeni publicznej. P. Gróbarczyk

0 - 0

Thank You For Your Vote!

Sorry You have Already Voted!

Mariusz Tokarz

Wrocławianin od urodzenia, miłośnik genealogii, historii Kresów Wschodnich i oczywiście Wrocławia. Aktywista miejski, radny osiedla w latach 2009 - 2021, autor i administrator serwisu - swojczyce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *