• 3.jpg
 • 11.jpg
 • 7.jpg
 • 12.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 5.jpg
 • 4.jpg
 • 10.jpg
 • 8.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 17.jpg

Las Strachociński położony jest między osiedlami Strachocin i Wojnów, a rzeką Odrą. Osiedla oddzielone są od nadodrza wałem przeciwpowodziowym, zwanym Groblą Janowicko-Swojczycką, tworzącym naturalny polder zalewowy. Las tworzą dwa naturalne obszary oddzielone od siebie rzeką Piskorną i łąką zwaną czosnkową (z racji występowania tam czosnku pospolitego). Cały obszar wraz z okolicznymi łąkami zajmuje ok. 200ha, w tym sam las ok. 144,3ha. Las w kształcie dwóch owali został wytworzony prawdopodobnie przez meandrującą rzekę Odrę. Większą, wschodnią część zwano historycznie "die Strachate", czyli "Las Strachoty" - ze względu na siedzibę - dwór (das Alte Schlos) z XIII-XIVw. Konrada Strachoty, zachodnią zaś "der Goy" (gaj), potem "Drachenwald", czyli "Smoczy Las".

 

Najdawniejsze zapisy żródłowe z 1320 i 1324 roku mówią o dziedziczeniu majątku Strachocice - Strachocin po zmarłym konradzie Strachota przez córki Malczę, Stanczę, Paulinę, Magdalenę oraz syna Henryka. W 1353 roku żródła mówią też o młynie (prawdopodobnie drzewnym) w Strachocinie. Jeszcze w 1464 roku właścicielem lasu był potomek Konrada, Henryk Strachota de Silva (z lasu). Osada znikła w XVI wieku, a ostatni zapis żródłowy z 1540 roku mówi o pustym folwarku. Topograficzny zarys lasu nie zmienił się od wieków, jest dokładnie taki, jaki był na najstarszej szczegółowej mapie lasu z 1794 roku. Na początku XIX wieku na wschodnim skraju lasu powstała leśniczówka "Strachate". Obecny Strachocin powstał w latach 20. XX wieku na obszarze wydzielonym z obecnego Wojnowa (niem. Drachenbrunn), a nazwę zawdzięcza właśnie dawnemu folwarkowi Strachocice - Strachocin (wg piśmiennictwa niemieckiego Strachate). W okresie hitlerowskiego rugowania nazw o korzeniach słowiańskich zmieniono jego nazwę na Drachenwald (Smoczy Las) nawiązującą do lokalnej legendy o Smoku Strachocie i Smoczej Studni.

Legenda o Smoku Strachocie pojawiła się już w artykule "O SMOKU STRACHOCIE I SMOCZEJ STUDNI". Legenda ta ściśle wiąże się również z Lasem Strachocińskim, dlatego też pozwoliłem sobie raz jeszcze umieścić jej treść w tym miejscu, zapraszając po raz kolejny do miłej lektury.

"Oficjalna" legenda o Smoku Strachocie

Dawno, dawno temu, straszny potwór zamieszkał w Strachocińskim Lesie. łbem uzbrojonym w po-tężne zęby sięgał ponad konary drzew, a wielki tułów wspierał na olbrzymim jaszczurczym ogonie. Na skraju lasu, przy "Czosnkowej łące" biło źródełko, którego woda zbierała się w studni, jednak ludzie tej wody nie czerpali gdyż obawiali się smoka, który porywał owce i bydło, a i człowiekiem nie pogardził. Nazywano go Strachota, bo mieszkańcy pobliskiej wsi bali się wieczorami wychodzić z domów. Trwało to wiele lat. Sąsiedzi z odleglejszych wiosek drwili z bojaźliwych chłopów i nazywali ich Strachocice. Z tego określenia powstała dzisiejsza nazwa miejscowości. Miarka się przebrała, gdy pewnego razu zginął syn sołtysa - Johann. Zastraszeni mieszkańcy Strachocic postanowili zgładzić potwora. Niełatwo było jednak znaleźć śmiałka, który podjąłby się wykonania tego trudnego zadania, wszyscy bardzo się bali. Pewnego dnia do wsi przywędrował młody chłopak o imieniu Konrad, żądny przygód i sławy. Postanowił ruszyć na nierówny bój. Od mieszkańców wsi dowiedział się, że Strachota mieszka w trudno dostępnym miejscu w lesie, opodal wsi. Długo wędrował ciemnym, gęstym, ponurym borem, aż wreszcie dotarł do maleńkiego źródełka, z którego tryskała zaczarowana woda, dająca smokowi ogromną siłę. Zmęczony wędrówką Konrad pochylił się nad zdrojem i zaczął łapczywie pić. Nie wiedział, że w pobliżu drzemie smok, który, słysząc podejrzany szelest - obudził się. Nie zdążył jednak przeszkodzić spragnionemu wędrowcowi, na którego spłynęła już moc zaczarowanej, źródlanej wody. Po długiej i ciężkiej walce, pozbawiony czarodziejskiej mocy smok, uciekł w głąb gęstego i ciemnego lasu. Zmęczony, osłabiony i głodny, najadł się trujących grzybów i padł, a zdradliwe bagna wciągnęły go w swą głębię. Pogromca smoka został przez Księcia Śląskiego pasowany na rycerza i w nagrodę otrzymał Las Strachociński wraz z osadą przy Smoczej Studni, gdzie zbudował zamek. Od tego czasu zaczęto go zwać Konradem "Draco" Strachotą de Silva (z lasu). W swoim zamku dożył sędziwego wieku, dochowując się czterech córek Milczy, Stanki, Pauliny Magdaleny oraz syna Henryka, który - jak mówią podania - stał się jednym z najsłynniejszych rycerzy Ziemi Śląskiej. Stary zamek Strachotów na przestrzeni wieków uległ zniszczeniu, a bagno, do którego wpadł otruty smok porosło oczeretami. Dzisiaj już tylko nieliczni ludzie wiedzą gdzie w Lesie Strachocińskim znajduje się zaczarowane źródełko, które jeszcze teraz każdemu, kto je znajdzie i napije się z niego wody, daje mądrość, odwagę i siłę.

Autor tekstu: Tadeusz Reder


Kolej Miejska

Rada Osiedla

 ul.Swojczycka 118

51-501 Wrocław

kontakt Renata: 501 408 931

kontakt Mariusz 661 308 837

strachocin@osiedla.wroclaw.pl

Radni VII kadencji


Dyżury Rady Osiedla:

Każdy czwartek: 18:00 do 20:00


Dyżury Prawnika

Każdy czwartek: 18.00 do 19.30


Strażnik Miejski 

- 506 288 229 

Policja Psie Pole

- 71 340 28 10

e mail: dyzurny.kp-osiedle@wroclaw.wr.policja.gov.pl


Urząd Miejski - 71 777 77 77

Awarie ZDiUM - 71 376 00 22, 19501

Centrum Zarządzania Kryzysowego - 71 770 22 22

Koleje Dolnośląskie (awarie, opóźnienia) - 76 753 52 05


Redakcja portalu:

Mariusz Tokarz - administrator

Renata Piwko Wolny - redaktor

Powietrze we Wrocławiu

Kolej Miejska

Konsultacje

Kalendarz Wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Odwiedza nas 156 gości oraz 0 użytkowników.

Ekosystem