• 2.jpg
 • 14.jpg
 • 1.jpg
 • 12.jpg
 • 16.jpg
 • 11.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 6.jpg
 • 15.jpg
 • 3.jpg
 • 13.jpg
 • 4.jpg
 • 10.jpg
 • 7.jpg
 • 5.jpg

Powód? Inwestycja wrocławskiego Archicomu - zapowiada się gruntowny lifting osiedla. Wzdłuż Odry, na obszarze od ulicy Cementowej do Chałupniczej przez Betonową i Węglową powstaną budynki mieszkalne i osiedle Olimpia Port.

Lokomotywa i kawiarnia na wodzie

Inwestor planuje również stworzenie promenady, która będzie biegła od mostu Chrobrego do grobli na Bartoszowicach, w zamierzeniach jest również marina dla małych statków i kajaków wraz z zapleczem rekreacyjnym. Dodatkowo wzdłuż ulicy Węglowej planowana jest budowa pasażu handlowego.
- Olimpia Port to głównie budynki mieszkalne - mówi Tomasz Sujak, dyrektor ds. handlowych firmy Archicom.- Na działce powstanie kilkadziesiąt takich budynków, będzie to głównie zabudowa czterokondygnacyjne. Inwestycja ma także sprawić, że osiedle odwróci się w stronę Odry, a wrocławianie zyskają nowe ścieżki spacerowe i rowerowe.

- W planach jest powstanie promenady, która będzie się ciągnęła od ulicy Betonowej do jazu Bartoszowickiego. Wybudujemy tam też ścieżki rowerowe, które będą biegły zarówno przez całe osiedle, jaki i wzdłuż Odry - mówi Sujak. - Chcemy również stworzyć przystań portową z kawiarnią na wodzie. Do tego planujemy wprowadzenie tam transportu wodnego - małe gondole przewoziłyby wrocławian z jednego brzegu Odry na drugi.

Choć obszar od ulic Betonowej do Chałupniczej przejdzie gruntowny lifting, pozostanie tam kilka obiektów, które będą przypominać przemysłową przeszłość miejsca.  Przy ulicy Węglowej dalej stać będzie zabytkowa cegielnia. Popadający w ruinę obiekt ma przejść gruntowany remont. W miejscu nowego osiedla pozostaną również zabytkowe bocznice kolejowe, które w części zostaną zmienione w ścieżki rowerowe a na jednej z nich stanie zabytkowa lokomotywa - podobna do tej, która stoi na placu Strzegomskim (zobacz: Pociąg do nieba buchnął parą [wideo])
Budowa nowego osiedla ruszy w lipcu tego roku. Wtedy to przy ul. Cementowej w czterokondygnacyjnych budynkach powstaną 144 mieszkania. Jak zapowiada inwestor, metr kwadratowy w takim lokalu będzie kosztował ok 5,5 tys. zł. Realizacja całej inwestycji potrwa ok. 10 lat.

Swojczyce - miejsce z potencjałem
Mieszkańcy Swojczyc już nie mogą się doczekać, kiedy ich osiedle wypięknieje. Mariusz Tokarz z rady osiedla przyznaje, że po części inwestycja Archicomu w tej części miasta to zasługa mieszkańców osiedla.
- Plan zagospodarowanie zezwalał na zabudowę produkcyjną - mówi Mariusz Tokarz z rady osiedla. - Rada osiedla długo walczyła o to, żeby miasto zgodziło się na zabudową mieszkaniową w tym miejscu i w końcu się udało. Wtedy działką zainteresował się Archicom i wierzę w to, że ta inwestycja dojdzie do skutku.
Mariusz Tokarz, który na Swojczycach mieszka od urodzenia, jest pewny że inwestycja sprawi, że wrocławianie zainteresują się osiedlem i będą chcieli tu mieszkać.
- Przed wojną były to tereny przemysłowe. Przy ulicy Cementowej, gdzie teraz będą budowane pierwsze budynki, była cegielnia i wyrobiska gliny - mówi Tokarz. - Po wojnie powstawały tu cementownie, magazyny i hurtownie. Teraz to się zmieniło. I szczerze przyznam, że sam chciałbym kupić takie mieszkanie na powstającym osiedlu. Jest tu cicho i spokojnie i blisko do centrum miasta.

Źródło - serwis Moje Miasto, autor: Lucyna Jadowska


Kolej Miejska

Rada Osiedla

 ul.Swojczycka 118

51-501 Wrocław

kontakt Renata: 501 408 931

kontakt Mariusz 661 308 837

strachocin@osiedla.wroclaw.pl

Radni VII kadencji


Dyżury Rady Osiedla:

Każdy czwartek: 18:00 do 20:00


Dyżury Prawnika

Każdy czwartek: 18.00 do 19.30


Strażnik Miejski 

- 506 288 229 

Policja Psie Pole

- 71 340 28 10

e mail: dyzurny.kp-osiedle@wroclaw.wr.policja.gov.pl


Urząd Miejski - 71 777 77 77

Awarie ZDiUM - 71 376 00 22, 19501

Centrum Zarządzania Kryzysowego - 71 770 22 22

Koleje Dolnośląskie (awarie, opóźnienia) - 76 753 52 05


Redakcja portalu:

Mariusz Tokarz - administrator

Renata Piwko Wolny - redaktor

Powietrze we Wrocławiu

Kolej Miejska

Konsultacje

Kalendarz Wydarzeń

Odwiedza nas 208 gości oraz 0 użytkowników.

Ekosystem