• 1.jpg
 • 8.jpg
 • 15.jpg
 • 4.jpg
 • 12.jpg
 • 7.jpg
 • 3.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 6.jpg
 • 16.jpg
 • 5.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 2.jpg
 • 9.jpg

Zakończyliśmy właśnie sondę na temat: „Sklep jakiej sieci widzieliby państwo najchętniej na naszych osiedlach?’ Wyniki prezentujemy na wykresie poniżej – wynika z niego, że zdecydowanym liderem jest Biedronka oraz Lidl – łącznie ponad 90% głosów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszych osiedli odpowiadamy na liczne pytania w sprawie ewentualnego powstania na naszych osiedlach sklepu wielkopowierzchniowego. Informujemy, że od prawie dwóch lat podejmujemy różne działania, których celem jest wybudowanie takiego obiektu, niestety w chwili obecnej nie ma jakichkolwiek pozytywnych przesłanek do tego, że taka inwestycja szybko powstanie.

Jeszcze w 2010 roku wysłaliśmy pisma do kilku popularnych sieci handlowych z zapytaniem w tej sprawie. Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi. W związku z tym na początku tego roku wysłaliśmy kolejne pisma, tym razem trafiły one do sieci: Biedronki, Lidla, Kauflandu, Tesco, Aldi i Netto.

W miesiącu lutym dwie z nich skontaktowały się  z nami w efekcie czego doszło do rozmów pomiędzy przedstawicielami rady osiedla oraz managerami odpowiedzialnymi za nowe inwestycje. Jak się okazało w obu przypadkach problemem dla wspomnianych sieci są zapisy w studium oraz poszczególnych planach MPZP obowiązujących na naszych osiedlach, które wykluczają powstanie sklepów o powierzchni sprzedażowej powyżej 500 m2.(zapis zaktualizowany w maju 2010 roku)  Każda z tych sieci potrzebuje minimum 1000 – 2000m2, aby możliwe było wybudowanie sklepu wraz z parkingiem i całą niezbędną infrastrukturą. Kolejny problem na jaki wskazali przedstawiciele jednej z sieci handlowych to zbyt mała liczba mieszkańców na naszych osiedlach – tu oczywiście brane są pod uwagę oficjalne dane statystyczne w oparciu o faktycznie zameldowane na naszym obszarze osoby – jest ich obecnie ok. 4.500 osób, a zgodnie ze strategią przyjętą przez handlowców opłacalność nowych inwestycji zaczyna się od progu 30.000 mieszkańców w promieniu 5km od planowanej lokalizacji sklepu. Naszym argumentem był wtedy tranzyt przez nasze osiedla mieszkańców gminy Czernica, którzy z pewnością również korzystaliby z takiego sklepu jeśli byłby usytuowany po drodze do ich domów. Czynnik ten nie do końca jednak ma wpływ na strategię przyjętą przez handlowców. W tej sytuacji jedyne takie miejsce, które spełniało by powyższe wymagania to działki w okolicy ul. Swojczycka/Mydlana/Betonowa na pograniczu naszych osiedli oraz osiedli Sępolno, Biskupin i Bartoszowice. Lokalizacja taka zapewniła by obsługę naszych osiedli i osiedli zza Odry i tym samym wypełniła by wszelkie kryteria jakimi kierują się sklepy wielkopowierzchniowe.

W związku z tym konieczne staje się wnioskowanie m.in. do Biura Rozwoju Wrocławia o zmiany zapisów w studium dotyczące handlu wielkopowierzchniowego na obszarze naszych osiedli. Konieczne jest też zwrócenie się do Gminy Wrocław o wskazanie odpowiednich wielkościowo gruntów miejskich, które mogłyby zostać przeznaczone pod tego typu inwestycję.  Jesteśmy obecnie na etapie przygotowania dokumentacji oraz pism do właściwych urzędów. Nie ukrywamy jednak, że jest to proces długi i skomplikowany, dlatego nie sposób przewidzieć w chwili obecnej, czy zapisy takie uda się zmienić i kiedy? W grę wchodzą również działki należące do osób prywatnych, w tej sytuacji cała procedura byłaby zapewne o wiele prostsza, nie zmienia to jednak faktu, że zapisy w studium oraz ewentualnym MPZP dotyczącym takich działek również muszą być odpowiednio zmienione.

Niewykluczone też, że z czasem wymagania samych sieci handlowych staną się bardziej elastyczne i powyższe problemy nie będą przeszkodą w wybudowaniu marketu, ale na to niestety nie mamy w chwili obecnej wpływu.

Korespondencja z sieci Lidl - pismo z dn. 17.02.2012


Kolej Miejska

Rada Osiedla

 ul.Swojczycka 118

51-501 Wrocław

kontakt Renata: 501 408 931

kontakt Mariusz 661 308 837

strachocin@osiedla.wroclaw.pl

Radni VII kadencji


Dyżury Rady Osiedla:

Każdy czwartek: 18:00 do 20:00


Dyżury Prawnika

Każdy czwartek: 18.00 do 19.30


Strażnik Miejski 

- 506 288 229 

Policja Psie Pole

- 71 340 28 10

e mail: dyzurny.kp-osiedle@wroclaw.wr.policja.gov.pl


Urząd Miejski - 71 777 77 77

Awarie ZDiUM - 71 376 00 22, 19501

Centrum Zarządzania Kryzysowego - 71 770 22 22

Koleje Dolnośląskie (awarie, opóźnienia) - 76 753 52 05


Redakcja portalu:

Mariusz Tokarz - administrator

Renata Piwko Wolny - redaktor

Powietrze we Wrocławiu

Kolej Miejska

Konsultacje

Kalendarz Wydarzeń

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

Ekosystem